در تهیه رادیوگرافی پرتابل افزایش فاصله برای جبران بزرگنمایی سایه قلب درست نیست؛ بلکه بهتر است فاصله را کمتر کرد تا شرایط اکسپوژر کمتری لازم باشد البته افراط در این امر دوز جذبی پوست را افزایش می دهد.

در هنگام قرار دادن کاست در زیر بیماران حتما برای بلند کردن بیمار از نیروهای کمک بهیار یا پرستار بیمار کمک بگیرید. و مواظب اتصالات بیمار با دستگاه ها و سوند و ...باشید.

ماسک اکسیژن بیمار را فقط برای چند ثانیه قبل از اکسپوز بردارید و به محض انجام اکسپوز قبل از هر کاری اول ماسک بیمار را سر جایش قرار بدهید.

جهت جلوگیری از انتقال عفونت اگر مجبورید از دو بیمار در یک بخش عکسبرداری کنید حتما دستکش و گان خود را برای کاز با بیمار بعدی عوض کنید.

بیشتر نوازادان بخش های مراقبت ویژه مدت زیادی بستری می شوند و بارها و بارها برایشان رادیوگرافی درخواست می شود. لذا لازم است به مقوله شیلدینگ و لوکال کردن اشعه توجه کافی داشت.

بیشتر نوزادان بستری در بخش مراقبت های ویژه لباس کافی ندارند. از همین روی کنار رفتن وارمر بالای تخت نوزاد باعث می شود احساس سرما بر او غالب شود و نا آرامی را در پی داشته باشد. لذا برای تهیه رادیوگرافی ابتدا همه شرایط از جمله گذاشتن کاست، وضعیت دهی به بیمار و تنظیم شرایط اکسپوژر را انجام دهید و سپس برای تنظیم تیوب روی محل مورد نظر وارمر را از روی تخت نوزاد کنار ببرید.

بهتر است کاست در سینی x ray که در زیر تخت تعبیه شده قرار گیرد. در صورت عدم وجود این امکان حتما ملحفه ای روی کاست قرار داده و سپس آن را زیر بدن نوزاد قرار دهید؛ چرا که امکان انتقال آلودگی از کاست وجود دارد و این امر بخاطر مقاومت کم بدنی نوزاد ممکن است مخاطراتی برای وی ایجاد کند.

حفاظت در رادیوگرافیهای پرتابل:

رادیوگرافی پرتابل صرفاً برای بیماران اورژانسی و در شرایط خاص و منطبق با پروتکل های تدارک دیده شده از سوی بیمارستان انجام شود.

مهمترین عوامل تکرار در رادیوگرافی های پرتابل شامل؛ پوزیشن دهی، شرایط تابش نامناسب و عدم همکاری بیمار است، بنابراین در موارد زیر نهایت دقت به عمل آید.َ

به دلیل افزایش دز جذبی پوست بیمار، حداقل فاصله 30 سانتی متر تیوب تا سطح پوست رعایت شود. البته فاصله استاندارد تیوب تا گیرنده تصویر در رادیوگرافی پرتابل 100 سانتی متر یا همان 40 اینچ است.

درصورت امکان، بیمار مورد نظر جدا از بیماران دیگر در اتاقی دیگر قرارگیرد و یا توسط پاراوان سربی بیماران دیگر حفاظت شوند

پاراوان سربی عمود بر جهت پرتودهی قرار گیرد. بهتر است از پاراوان سربی استفاده شود که دارای پنجره، آئینه یا وسیله الکترونیکی هشدار دهنده باشد. همچنین استفاده از شیلد سربی و دستکش سربی و تیروئید بند و عینک سربی حتی با وجود ایستادن در پشت پاراوان سربی توصیه می شود.

موقع رادیوگرافی، بیمار عمود برجهت آند-کاتد پوزیشن داده شود، این کار باعث کاهش 10درصدی دز اشعه به بیمار می گردد. جهت دسته اشعه عمود بر سطح گیرنده تصویر باشد.

کالیبراسیون دستگاه به طور منظم انجام شود. این موضوع از وظایف مسئول فیزیک بهداشت و مسئول تجهیزات پزشکی بیمارستان است و در صورت مشاهده اشکال فنی باید توسط رایوگرافیست ها به موقع به اطلاع ایشان برسد و در اسرع وقت پیگیری شود.

در انجام رادیوگرافی پرتابل از کودکان، نباید ازکاست گریددار استفاده شود.تاریخ : پنجشنبه 11 تیر 1394 | 06:59 ب.ظ | نویسنده : دانشجویان رادیولوژی | نظرات

  • آنکولوژی | اخبار وب | تیم بلاگ
  • ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو